"Nagyon örvendünk, hogy most már szabadon beszélhetünk, hogy székely magyarok vagyunk." A férje akart minél előbb az állampolgárságért folyamodni, ő ugyanis 18 éves korában magyar katona lett, azután három évre orosz fogságba esett. Mire hazatért, már román állampolgár volt. "Nehéz volt románnak lenni, csak annyit tudtunk mondani, ablak, asztal. A fiamat Imre helyett Emeriknek akarták hívni. Mi muszájból értjük, de beszélgetni nem tudunk románul."
"Mentünk az utcára a huszárok eleibe, énekszóval ünnepelni" - emlékezett vissza az asszony arra a napra, amikor 1940-ben a második bécsi döntéssel Székelyföld ismét Magyarország része lett. "Sajnos csak kis ideig tartott" - mondta, hozzátéve, hogy az éppúgy "nagyon fájt", mint amikor 2004-ben, a kettős állampolgárságról szóló népszavazáson "Gyurcsány Ferenc elvette" tőlük a lehetőséget, hogy újra magyar állampolgárok legyenek.
A férfi szerint ugyanis ezt már a rendszerváltás után meg kellett volna lépni, mert úgy érzik, őket megilleti az állampolgárság. A román állampolgárságba pedig csak beleszülettek. (!!!!)
A székelyek számára azért is fontos az állampolgárság, mert szeretnék elérni a három magyar megye - Hargita, Kovászna és Maros - számára az autonómiát, és ehhez számítani fog, hogy a lakosság mekkora része magyar állampolgár.
Teljes riport és fotók ITT.