Mi a probléma a magánnyugdíj-kasszákkal?
- A rendszer fokozza az értékpapírok, a részvények iránti keresletet, ezzel azok árát. Közel harminc évvel ezelőtt kiszámoltam, hogy az Egyesült Államokban a vállalati részvények 40 százaléka a nyugdíjalapok tulajdonában van. Ha a nyugdíjalapba történő befizetés az államhoz folyt volna be, akkor a részvények árfolyama sokkal alacsonyabb volna és nem kellett volna egy csomó állampapírt kibocsátani és sokkal szegényebb lenne a tőkésosztály. A liberális közgazdaságtan az orránál fogva vezette a dolgozókat: rászedték a két naiv államot, Argentínát, és Magyarországot a magánpénztárak az általános kötelezővé tételére.
Az öregkori gondoskodás a társadalom, és nem tőkepiac feladata. A társadalomnak azokról is gondoskodnia kell, akik nem szereznek nyugdíjjogosultságot. Azt pedig, hogy a jövő nyugdíjasai mennyit kapnak, azt teljesen független attól, hogy most a kormány elveszi tőlük a megtakarításokat. Egy gazdag országban sok jut a nyugdíjasoknak, egy szegény országban meg kevés. Tehát, ha felpörög a gazdaság, hosszú távú lesz a fejlődés, akkor nem lesz semmi gondja a nyugdíjba vonulóknak.
Meg vannak számlálva az euró napjai?
- Ezt azért nem mondanám. De az nem volt teljesen normális, aki a mediterrán népeknek és a németeknek közös pénzt csinált. Teljesen más a pénzügyi kultúra ezekben az országokban. Egy német pár tized százalékpontos előnynél más bankhoz megy, a görögök pedig viszik a hitelt anélkül, hogy megnéznék a kamatot.
"Magyarországnak nem a nagyüzemek által termelt termékekre kell koncentrálnia, hanem a mezőgazdasági kertészetre, amihez páratlan adottságaink vannak. Remek az éghajlat, nekünk van olyan jelentős homokos térségünk, aminek közelségében bőséges vízvagyon van."
"Ha rajtam múlna, akár börtönt sem tartanám túlzásnak azoknál, akik engedték, hogy elszaladjon a devizahitelezés. Hülye az olyan ország, ahol hagyja az állam, hogy az emberek attól eltérő fizetőeszközben vegyenek fel hitelt, mint amiben a fizetésüket kapják, még akkor is, ha az olcsóbb. "
A teljes interjú ITT olvasható.